SÚBORY NA STIAHNUTIE
PREHĽAD TEORETICKÝCH SEMINÁROV
PREHĽAD ŠPECIÁLNYCH SEMINÁROV
PREHĽAD PROGRAMU

 


PREHĽAD UKÁŽKOVÝCH A TEORETICKÝCH SEMINÁROV

 

TEORETICKÉ SEMINÁRE:

Štvrtok 20. apríla (dubna) 2023, 15:00 - 19:30

 

T1 – Tělo v psychoterapii – od hysterie k simultánnímu psychofyzickému dění

Vedie:

Eberhard Wilke 

Miestnosť:

Anotácia:

Pro hlubší pochopení psychosomatických onemocnění je třeba znát různé teorie - teprve pokud je vidíme jako celek a známe jejich historický vývoj, skýtají nám modely chápání, potřebné pro naši práci. Těžiště se nachází v psychosociálních modelech, u nichž budeme diskutovat jejich použitelnost s ohledem na různé poruchy. Vhodné pro účastníky a účastnice se základními znalostmi v KIP a zájmem o psychosomatiku.


T2 – Koncepty triangulace: oidipální konflikt, raná triangulace, strategický Oidipův komplex

Vedie:

Renate Sannwald 

Miestnosť:

Anotácia:

S. Freud ve své práci „Tři pojednání o sexuální teorii“ formuloval koncept oidipálního vývojového konfliktu, na kterém pracoval po celý život. Referentka vysvětlí důsledky oidipálního konfliktu na příkladu z terapeutické léčby. Kromě toho představí koncept rané triangulace (E. Abelin), ve kterém jde o vnímání triangulárních vztahových struktur malým dítětem. Zdá se, že výskyt triangulárních konstelací konfliktů v léčebné praxi klesá, avšak tento jev je způsoben nárůstem narcistických a hraničních poruch, kde pacienti nedosáhli ve vývoji oidipální úrovně. Ve třetí části semináře bude představena koncepce „strategického Oidipova komplexu“ Christy Rohde-Dachserové – konstelace oidipálního konfliktu u strukturálně narušených pacientů.


T3 – Mentalizace a KIP

Vedie:

Petra Kreuzberger 

Miestnosť:

Anotácia:

Mentalizace popisuje schopnost číst myšlenky, pocity a duševní stavy ve svém vlastním já a v druhém. Naši pacenti mají často ve schopnosti mentalizace omezení. Co to znamená? V tomto semináři nejprve rozpracujeme, jak máme rozumět ústředním pojmům modelu mentalizace podle P. Fonagyho a M. Targetové (např. afektivní zrcadlení a regulace, vývoj vnitřní a vnější reality).


T4 – Sexualita – práca s KIP

Vedie:

Jaromíra Jánošková 

Miestnosť:

Anotácia:

Postoj spoločnosti k sexualite sa opakovane mení z otvorene komunikovaného na tabuizovaný. Samozrejme že tieto často polaritné hodnotenia , ovplyvňujú aj vedomé, no najmä nevedomé nastavenie psychoterapeuta pri práci so sexuálnou tematikou, pričom nezanedbateľný význam má aj milieu z ktorého vyšiel terapeut i klient. Vlastnými protiprenosovými fenoménmi sa budeme zaoberať v tichom sne, ktorý bude nadväzovať na krátke kazuistiky s konfliktogénnou problematikou, sexuálnou traumou a parafíliou. Leunerove motívy pre sexualitu sa pokúsime viac ponúknuť do práce s klientmi , ale aj kreovať ich a doplniť o novšie pohľady


T5 – Čím KIP působí? Hypotéza a výsledky výzkumů

Vedie:

Michael Stigler 

Miestnosť:

Anotácia:

Na účinnosti určitého druhu psychoterapie se podílí řada faktorů. Metoda, účastněné osoby, terapeutické spojenectví, trvání atd. Po krátkém přehledu obecných faktorů přejdeme ke specifickým účinným faktorům. Probereme přitom psychodynamické hypotézy i konkrétní výsledky výzkumů.